FJH-40-D-08.00-4
DigiKey Part Number
FJH-40-D-08.00-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJH-40-D-08.00-4
Description
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 8"
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 8.000" (203.20mm)
EDA/CAD Models
FJH-40-D-08.00-4 Models
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Length
8.000" (203.20mm)
Length - Exposed Ends
0.157" (4.00mm)