Image for FW-10-05-G-D-350-215 is not available
FW-10-05-G-D-350-215
DigiKey Part Number
FW-10-05-G-D-350-215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-10-05-G-D-350-215
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-10-05-G-D-350-215 Models
Category
Length - Overall Pin
0.565" (14.351mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.215" (5.461mm)
Series
Length - Stack Height
0.350" (8.890mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)