HMTSW-104-09-G-D-530 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | HMTSW-104-09-G-D-530-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HMTSW-104-09-G-D-530 |
Description | CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HMTSW-104-09-G-D-530 Models |
Category | Contact Length - Mating 0.530" (13.46mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.100" (2.54mm) |
Series | Overall Contact Length 0.730" (18.54mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm) |
Pitch - Mating | Contact Finish - Post Gold |
Number of Positions | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Rows 2 | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Natural |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A |