IDMD-05-T-27.00-P10
DigiKey Part Number
612-IDMD-05-T-27.00-P10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDMD-05-T-27.00-P10
Description
CBL ASSY .100"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 2.25' (685.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDMD-05-T-27.00-P10 Models
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
2.25' (685.80mm)
Series
Features
Position #10 Polarization
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)