MTLW-103-06-G-D-135
DigiKey Part Number
MTLW-103-06-G-D-135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-103-06-G-D-135
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-103-06-G-D-135 Models
Category
Contact Length - Mating
0.135" (3.43mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact