MTLW-106-07-G-S-240
DigiKey Part Number
612-MTLW-106-07-G-S-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-106-07-G-S-240
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-106-07-G-S-240 Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact