MTSW-117-22-G-T-360
DigiKey Part Number
MTSW-117-22-G-T-360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-117-22-G-T-360
Description
CONN HEADER VERT 51POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 51 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-117-22-G-T-360 Models
Category
Contact Length - Mating
0.360" (9.14mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.170" (4.32mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A