SEAF-50-01-L-08-2-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
SEAF-50-01-L-08-2-RA-GP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-L-08-2-RA-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 400P R/A SMD
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-L-08-2-RA-GP-K-TR Models
Category
Number of Rows
8
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Height Above Board
0.511" (12.99mm)
Number of Positions
400
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)