SEAF-50-05.0-L-10-1-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAF-50-05.0-L-10-1-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF-50-05.0-L-10-1-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-05.0-L-10-1-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 500P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEAF-50-05.0-L-10-1-A-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
10
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm, 11.5mm, 12mm, 14mm, 16mm, 18mm
Number of Positions
500
Height Above Board
0.199" (5.05mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)