SEAM-50-02.0-L-10-2-A-K-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SEAM-50-02.0-L-10-2-A-K-TR |
Description | CONN HD ARRAY PLUG 500P SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SEAM-50-02.0-L-10-2-A-K-TR Models |
Category | Number of Rows 10 |
Manufacturer Samtec Inc. | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Pick and Place |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) |
Connector Type High Density Array, Male | Mated Stacking Heights 7mm, 8mm, 8.5mm, 9.5mm |
Number of Positions 500 | Height Above Board 0.181" (4.60mm) |
Pitch 0.050" (1.27mm) | Base Product Number |