SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
400 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
SEARAY
SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR
DigiKey Part Number
SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 400P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR Models
Number of Rows
8
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights
8.5mm, 9.5mm, 10mm, 11mm, 11.5mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.240" (6.10mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)