SSA-102-S-G
DigiKey Part Number
SAM1121-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSA-102-S-G
Description
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Receptacle, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSA-102-S-G Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.230" (5.85mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.151" (3.84mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Polyester
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 291
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 1161
CONN RCPT 31POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 297
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 270
CONN RCPT 29POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 270
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB