TMM-138-01-T-S
DigiKey Part Number
SAM1178-38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-138-01-T-S
Description
CONN HEADER VERT 38POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 38 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-138-01-T-S Models
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Alternate Length
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
In-Stock: 431
CONN HEADER VERT 49POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 48POS 2MM
In-Stock: 50
CONN HEADER VERT 47POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 46POS 2MM