TSW-110-17-T-S
DigiKey Part Number
SAM1067-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-110-17-T-S
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-110-17-T-S Models
Contact Length - Mating
0.620" (15.75mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4 024
Factory Stock: 1 805
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
In-Stock: 4297
CONN HEADER VERT 49POS 2.54MM
In-Stock: 160
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER VERT 47POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM