784XDXM4L-120A
784XDXM4L-120A
784XDXM4L-120A
DigiKey Part Number
4008-784XDXM4L-120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
784XDXM4L-120A
Description
POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator, Test Button
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
96 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
18 VAC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CE, CSA, UL
Switching Voltage
300VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4500VA
Coil Resistance
2.1 kOhms
Coil Current
57.1 mA