LC1D115ED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 115 A 48VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D115ED
DigiKey Part Number
4008-LC1D115ED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D115ED
Description
CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D115ED Models
Category
Switching Voltage
1000VAC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Suppressor
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
7.2 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operate Time
35 ms
Release Time
75 ms
Contact Rating (Current)
115 A