LC1D25UD
DigiKey Part Number
4008-LC1D25UD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25UD
Description
TESYS CONTACTOR 3P AC3 25A 250VD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 250VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D25UD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
175 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
25 VDC
Coil Voltage
250VDC
Operate Time
72.45 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
25 A