LC1D32U7 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LC1D32U7-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LC1D32U7 |
Description | TESYS3P CTR32A AC3 15KW1NO1NC240 |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 240VAC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LC1D32U7 Models |
Category | Switching Voltage 690VAC - Max |
Manufacturer Schneider Electric | Features Auxiliary Contacts |
Series | Termination Style Screw Terminal |
Packaging Box | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Part Status Active | Must Operate Voltage 204 VAC |
Mounting Type Chassis Mount | Must Release Voltage 72 VAC |
Coil Voltage 240VAC | Operate Time 19 ms |
Contact Form 3PST-NO (3 Form A) | Release Time 22 ms |
Contact Rating (Current) 32 A |