LC1D40AM7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D40AM7
DigiKey Part Number
4008-LC1D40AM7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40AM7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 40A 18,5KW AC3
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D40AM7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
176 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operate Time
26 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
40 A