LC1DT25BD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LC1DT25BD-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LC1DT25BD |
Description | TESYS 4P CONTACTOR 25A AC-1 24VD |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor 4PST-NO (4 Form A) 25 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LC1DT25BD Models |
Category | Contact Rating (Current) 25 A |
Manufacturer Schneider Electric | Switching Voltage 690VAC - Max |
Series | Termination Style Screw Terminal |
Packaging Box | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Part Status Active | Must Operate Voltage 16.8 VDC |
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail | Operate Time 72.45 ms |
Coil Voltage 24VDC | Release Time 24 ms |