LC1DT80AP7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT80AP7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT80AP7
Description
TESYS 4 POLE EVLK CTR AC1 415V 8
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 80 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT80AP7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
184 VAC
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Operate Time
26 ms
Contact Rating (Current)
80 A