LC1G185EHEN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LC1G185EHEN-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LC1G185EHEN |
Description | CONTACTORTESYSGIGA185 3P STD48-1 |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor 3PST-NO (3 Form A) 185 A 48 ~ 130VAC/DC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LC1G185EHEN Models |
Category | Contact Rating (Current) 185 A |
Manufacturer Schneider Electric | Switching Voltage 1000VAC, 460VDC - Max |
Series | Features Auxiliary Contacts |
Packaging Box | Termination Style Box Lug |
Part Status Active | Operating Temperature -25°C ~ 60°C |