LC1G265BEEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G265BEEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G265BEEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA265 3P ADV 24-
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 265 A 24 ~ 48VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G265BEEA Models
Category
Contact Rating (Current)
265 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C