LU2B12FU
DigiKey Part Number
4008-LU2B12FU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LU2B12FU
Description
REVERSER 12A 110-240V AC/DC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter, Reversible 110 ~ 240VAC, 110 ~ 220VDC Supply 12A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LU2B12FU Models
Category
Control / Drive Type
Motor Starter, Reversible
Manufacturer
Schneider Electric
Number of Motors
1
Series
Voltage - Load
690V
Packaging
Box
Current - Output
12A
Part Status
Active
Voltage - Supply
110 ~ 240VAC, 110 ~ 220VDC
Type
Module
Mounting Type
DIN Rail
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C