TPRST080
DigiKey Part Number
4008-TPRST080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPRST080
Description
TESYS ISLAND STARTER 80HP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 24VDC Supply 80A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPRST080 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
80A
Packaging
Box
Wattage - Load
37000 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VDC
Type
Module
Mounting Type
DIN Rail
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C