RCLAMP1255P.TGT
DigiKey Part Number
RCLAMP1255P.TGTTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCLAMP1255P.TGTCT-ND - Cut Tape (CT)
RCLAMP1255P.TGTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCLAMP1255P.TGT
Description
TVS DIODE 4VWM 12.5VC SLP2018P6
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.5V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP2018P6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCLAMP1255P.TGT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
40W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
USB OTG
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.35pF @ 1MHz
Type
Steering (Rail to Rail)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
3
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
4V (Max)
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Breakdown (Min)
4.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.5V