SD15C.TCT
DigiKey Part Number
SD15C.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
SD15C.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
SD15C.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD15C.TCT
Description
TVS DIODE 15VWM 29VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
350W
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
75pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)