UCLAMP3601P.TNT
DigiKey Part Number
UCLAMP3601PTNTTR-ND - Tape & Reel (TR)
UCLAMP3601PTNTCT-ND - Cut Tape (CT)
UCLAMP3601PTNTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCLAMP3601P.TNT
Description
TVS DIODE 33VWM 60VC SLP1006P2
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60V Clamp 2A (1.2/50µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP1006P2
EDA/CAD Models
UCLAMP3601P.TNT Models
Category
Power - Peak Pulse
125W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
25pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q100
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
60V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (1.2/50µs)