CL240D10
CL240D10
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
CL240D10
DigiKey Part Number
CC1758-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL240D10
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL240D10 Models
Category
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C