DR2224D30UR
DigiKey Part Number
172-DR2224D30UR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR2224D30UR
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Category
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
30 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C