AMS1117-1.2 SOT-223
DigiKey Part Number
5399-AMS1117-1.2SOT-223TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-AMS1117-1.2SOT-223CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-AMS1117-1.2SOT-223DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMS1117-1.2 SOT-223
Description
FIXED1.2V 800MA 70DB@(120HZ) 18V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A
Category
Voltage - Input (Max)
18V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Series
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 1A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Output Configuration
PSRR
70dB (120Hz)
Output Type
Protection Features
Over Temperature
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)