BZT52B5V6S
DigiKey Part Number
5399-BZT52B5V6STR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52B5V6SCT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52B5V6SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B5V6S
Description
5.49V~5.71V 200MW 5.6V SOD-323
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±1.96% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±1.96%
Package / Case
Power - Max
200 mW