3RT20261AC24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 8
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20261AC24
DigiKey Part Number
3473-3RT20261AC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20261AC24
Description
CONTACTOR S0 25A 24VAC 2NO/2NC S
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
40 ms
Coil Voltage
24VAC
Release Time
16 ms
Coil Power
79VA
Contact Rating (Current)
25 A