MINT1275A4814K01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 39
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
MINT1275A(12.15,56,48)14K01
MINT1275A4814K01
DigiKey Part Number
271-2811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1275A4814K01
Description
AC/DC CONVERTER 48V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.75 A