MINT1500A2414E01
DigiKey Part Number
271-2849-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1500A2414E01
Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 270 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 3.30" W x 1.50" H (177.8mm x 83.8mm x 38.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 270 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
14.6 A