1.5KE350A
DigiKey Part Number
1655-1.5KE350ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE350A
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
482V Clamp 4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
332V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
482V