10MQ100N-S
DigiKey Part Number
1655-10MQ100N-STR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-10MQ100N-SCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-10MQ100N-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10MQ100N-S
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1.5A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1.5A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
36pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1.5 A