25CTQ045
DigiKey Part Number
1655-1007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25CTQ045
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V Through Hole TO-220-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 45 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 30 A