RMCF0201FT475R
DigiKey Part Number
738-RMCF0201FT475RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0201FT475RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0201FT475RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0201FT475R
Description
RES 475 OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
475 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0201FT475R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)