HM12-1A69-150
DigiKey Part Number
374-1206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM12-1A69-150
Description
RELAY REED SPST 3A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HM12-1A69-150 Models
Category
Coil Current
80 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
3 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
1.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
150 Ohms
Switching Voltage
10000VAC, 10000VDC - Max