1.5KE250CARL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE250CARL |
Description | TVS DIODE 213VWM 442VC DO201 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 442V Clamp 23A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 280pF @ 1MHz |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 213V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 237V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 442V |