FERD40L60CG-TR
DigiKey Part Number
497-17695-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17695-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17695-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FERD40L60CG-TR
Description
DIODE ARRAY FERD 60V 20A D2PAK
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
EDA/CAD Models
FERD40L60CG-TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
545 mV @ 20 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.1 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A