L6983N50QTR
DigiKey Part Number
497-L6983N50QTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-L6983N50QCT-ND - Cut Tape (CT)
497-L6983N50QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6983N50QTR
Description
IC REG BUCK 5V 3A 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A 16-WFQFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
L6983N50QTR Models
Category
Voltage - Input (Max)
38V
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
3.5V