LDK130M10R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LDK130M10R |
Description | IC REG LINEAR 1V 300MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LDK130M10R Models |
Category | Current - Supply (Max) 120 µA |
Mfr | PSRR 55dB (120Hz ~ 10kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 300mA | Supplier Device Package SOT-23-5 |