LF18CDT-TR
DigiKey Part Number
497-5222-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-5222-1-ND - Cut Tape (CT)
497-5222-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF18CDT-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
LF18CDT-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
12 mA
Part Status
Active
PSRR
82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 200mA (Typ)