STD35P6LLF6
DigiKey Part Number
497-15462-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15462-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15462-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD35P6LLF6
Description
MOSFET P-CH 60V 35A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 35A (Tc) 70W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD35P6LLF6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3780 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
70W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 17.5A, 10V