STGB10H60DF
DigiKey Part Number
497-14975-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14975-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14975-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGB10H60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 20A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 20 A 115 W Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGB10H60DF Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
57 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
19.5ns/103ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 10A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
107 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
40 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.95V @ 15V, 10A
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Power - Max
115 W