STGW30NC60WD
DigiKey Part Number
497-5204-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW30NC60WD
Description
IGBT 600V 60A TO-247-3
Detailed Description
IGBT 600 V 60 A 200 W Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STGW30NC60WD Models
Gate Charge
102 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
29.5ns/118ns
Test Condition
390V, 20A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
40 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max
200 W