STM32L151VDT6
DigiKey Part Number
497-17530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L151VDT6
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
STM32L151VDT6 Models
EEPROM Size
12K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 25x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz