STPS1170AF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS1170AF |
Description | DIODE SCHOTTKY 170V 1A SMAFLAT |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 170 V 1A Surface Mount SMAflat |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS1170AF Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 2 A |
Mfr | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 µA @ 170 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package SMAflat |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170 V | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |